خانهدسته بندیانواع فن کویل ها در سیستم تهویه مطبوع

انواع فن کویل ها در سیستم تهویه مطبوع

فن کویل‌ها یکی از اجزا اصلی سیستم سرمایش و گرمایش و تهویه مطبوع (HVAC) هستند. فن کوئل دارای دو جزء اصلی فن (Fan) و کویل (Coil) است که با جریان یافتن هوا در اطراف کویل‌های سرد و گرم، هوای مطبوع را تولید می‌کند.

  • انواع فن‌کویل‌ها

فن کویل‌ها به شش دسته کلی زیر تقسیم می‌شوند:

1-سقفی (Cieling):

فن کویل سقفی در دو نوع توکار و روکار ساخته می‌شوند. فن کویل‌های توکار درون سقف نصب می‌شوند و به دلیل زیبایی و کم صدا بودن بسیار مورد توجه هستند.

2- کاستی (Cassette):

مکش هوا در فن کویل کاستی از رویه ی داخلی و پرتاب هوا از دریچه های کناری صورت می گیرد و اغلب در سقف کاذب قرار داده می شوند.

3- کانالی (Ducted):

فن‌کویل کانالی به دلیل ظرفیت بالا، برای محیط‌های بزرگ (سالن‌های بزرگ و راهروها و…) مناسب است. اما به دلیل نیاز به کانال کشی، کمتر از این نوع فن کویل‌ها استفاده می‌شود.

4- زمینی (Floor Standing):

فنکویل زمینی در ظرفیت های کم به دو صورت باالزن و روبه رو زن طراحی می شوند و متناسب اتاق های اداری کوچک هستند.

5- دیواری (Wall mounted):

در ظاهر بسیار شبیه به اسپلیت‌های دیواری هستند اما اجزا آنها متفاوت از یکدیگر است.

6- ایستاده (Cabinet):

فن کویل ایستاده با اینکه در ظرفیت بالا ساخته می‌شود اما چون فضای زیادی را اشغال می‌کند کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • مزایای فن کویل:

فن کویل‌ها نیاز به کانال‌کشی ندارند به همین دلیل فضای کمتری را از محیط اشغال می‌کنند. کنترل این سیستم بسیار ساده‌تر از دیگر تجهیزات سرمایش و گرمایش است و هزینه کم‌تری را در بردارد. فن کویل‌ها تنوع زیادی دارند که می‌توان متناسب با ابعاد محیط هر یک را انتخاب کرد.

توزیع دمای مناسب از دیگر مزایای فن کویل است. با توجه به اینکه فن کویل‌ها از نوع جریان اجباری می‌باشند و برای توزیع دما از فن استفاده می‌کنند به کمک ایجاد جریان باد، هوا را به تمام نقاط توزیع کرده و به سرعت دما را در بخش‌های مختلف اتاق کنترل می‌نماید.

مقالات مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.پر کردن فیلدهای نشانه‌گذاری شده‌ با * ضروری می‌باشد.