خانهدسته بندیصفر تا صد استخر و جکوزی

صفر تا صد استخر و جکوزی

استخر

ساخت استخر شنا در بیشتر ویلا های تفریحی و ساختمانهای لوکس یک امر حتمی است.طراحی تأسیسات استخر شنا از نظر مفهومی بسیار ساده است و به افراد کمک می‌کند تا در یک روز گرم تابستان، بزرگترین اختراع بشریت را تجربه کنند (اونایی که گرمایی باشن حرف منو بهتر میفهمن!). همانطور که مشخص است، در طراحی استخر ​​از فناوری‌های بسیار پیشرفته‌ای استفاده می‌شود. خیلی بیشتر از آنچه انتظارش را دارید. در این مقاله، سیستم مکانیکی استخرها را می‌شناسیم و نیم نگاهی هم به سیستم تأسیسات آن خواهیم انداخت.

سیستم طراحی تأسیسات استخر


در زیر یک به یک در مورد بخش‌های مختلف سیستم مکانیکی استخرها خواهیم پرداخت:

اصول پایه‌ای طراحی استخر

استخرهای شنا، در هر شکل و اندازه‌ای ساخته می‌شوند. اما تقریباً همه آن‌ها، از استخر شخصی حیاط خلوت گرفته تا استخر موج پارک آبی، به روشی اساسی کار می‌کنند. آن‌ها از ترکیبی از فیلتر‌های تصفیه و روش‌های شیمیایی برای تمیز کردن مداوم حجم زیادی از آب استفاده می‌کنند. طراحی تأسیسات استخر معمولاً به هشت مؤلفه اصلی نیاز دارد:

 • فضای حوضچه
 • اسکیمر
 • مبدل حرارتی
 • پمپ موتوری
 • فیلتر آب
 • سیستم تغذیه شیمیایی
 • سیستم تخلیه (زهکشی)
 • سیستم بازگشت

لوله کشی پلاستیکی (PVC) همه این عناصر را به هم وصل می‌کند. ایده اصلی این است که آب را در یک چرخه مداوم، از طریق سیستم‌های تصفیه و روش‌های شیمیایی پمپ شده و دوباره به استخر برگردانده می‌شود. به این ترتیب، سیستم پمپاژ، آب را در استخر، نسبتاً عاری از هرگونه کثیفی، زباله و باکتری نگه می‌دارد. برخی از استخرها همچنین بخاری را در مخلوط می‌دمند تا آب در دمای معینی نگهداری شود.

اسکیمر

ما قبلاً دیده‌ایم که آب یک استخر، برای از بین بردن کثیفی و زباله‌ها باید از طریق یک سیستم فیلترداری عبور کند. در حین کار، آب از طریق دو یا چند زهکش اصلی در کف استخر به سیستم تصفیه منتقل می‌شود. و در چندین كف آبروها (Skimmer) در بالای استخر تخلیه می‌شود.

زهکشی‌های اصلی معمولاً در پایین‌ترین نقطه استخر قرار دارند، بنابراین کل سطح استخر به سمت آن‌ها می‌چرخد. بیشتر خاک و زباله‌هایی که وارد آب استخر می‌شوند، از طریق این زهکش‌ها از استخر خارج می‌شوند. برای جلوگیری از وارد شدن موها به داخل این زهکشی‌ها، آن‌ها تقریبا همیشه با شبکه‌ها یا روکش‌هایی پوشانده شد‌ه‌اند. (پوششی که جریان آب را منحرف می‌کند تا از ایجاد گرداب خطرناکی جلوگیری کند).

تعریف اسکیمر:

اسکیمرها که بخشی از طراحی تأسیسات استخر هستند، آب را به همان روش تخلیه اصلی، بیرون می‌کشند. اما آن‌ها فقط از بالای استخر مکیده می‌شوند. هر بقایایی که شناور باشند نظیر، برگ، مو و سایر چیزها از طریق این زهکشی‌ها از استخر خارج می‌شوند.

دریچه‌های ورودی در استخر، آب را از طریق سیستم فیلتر عبور می‌دهند و به بیرون باز می‌گردانند. این سیستم مکش بالایی را شامل می‌شود. اما اگر استخر ساخته شده و به درستی کار کند، عملاً خطری برای مکش یک انسان در مقابل یکی از زهکشی‌ها وجود ندارد.

تنها راهی که سیستم لوله کشی می‌تواند از این نوع مکش استفاده کند، وجود یک راه زیرگذر باز است. در یک استخر ایمن، همواره چندین زهکشی اصلی و همچنین چندین تخلیه اسکیمر وجود دارند، بنابراین اگر کسی یا چیزی راه تخلیه را مسدود کند، سیستم پمپاژ آب را از یکی دیگر از راه‌های تخلیه خارج می‌کند. این راه، مکش موجود در زهکش مسدود شده را برطرف می‌کند.

اکثر استخرهای شنا همچنین دارای دو حفره مکش هستند، که فقط در تمیز کردن استخرها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مکش‌ها چیزی شبیه به جاروبرقی معمولی عمل می‌کنند، با فرق اینکه آن‌ها به جای هوا آب می‌کشند. مکش‌ها ممکن است سیستم پمپاژ خاص خود را داشته باشند، اما در اکثر استخرها توسط پمپ اصلی هدایت می‌شوند. پس از راه یافتن به درون زهکشی‌های مختلف، آب به مرحله فیلتر می‌رود.

مبدل‌های حراراتی مورد استفاده در استخر

به طور کلی، گرمایش آب در انواع استخرها با مبدل‌های حرارتی صورت می‌گیرد. مبدل‌های حرارتی به عنوان اصلی‌ترین سیستم گرمایشی استخر محسوب می‌شوند که می‌توانند دمای مطلوب آب را کنترل نمایند. اگر مبدل‌های حرارتی به درستی انتخاب نشوند، کیفیت گرمایش آب استخر مناسب نخواهد بود. این مبدل‌ها معمولا دارای دو مدار گردش هستند که در یک سمت آب گرم بویلر و در سمت دیگر آب استخر در حال گردش است. مبدل‌های حرارتی پوسته و لوله Shell and Tube  بیشترین استفاده در گرم کردن آب استخر و جکوزی‌ها را دارند. چرا که مبدل‌های صفحه‌ای به دلیل سختی آب و همچنین مواد شیمیایی موجود در آن، به سرعت رسوب می‌گیرند.

سیستم‌ پمپ استخر

برای بیشتر استخرها، حفره بزرگی درون زمین است که ما اکثر دستگاه‌های گران قیمت درون آن را نمی‌بینیم، زیرا معمولاً در نزدیکی اتاق پمپ قرار گرفته است. اما این موارد است که واقعاً باعث کارکرد استخر می‌شود.

قلب سیستم طراحی تأسیسات استخر، «پمپ آب» است. در سیستم پمپ معمولی، یک موتور برقی، پروانه‌ای را درون محفظه پمپ می‌چرخاند. پروانه، آب را از زهکشی‌های مختلف از طریق فیلتر عبور می‌دهد و آن را به داخل ورودی‌ها باز می‌گرداند. درست قبل از ورود به پمپ، آب از طریق یک سبد صافی فلزی  عبور می‌کند. در مرحله بعد، آب درون فیلتر جریان می‌یابد.

فیلترهای استخر

فیلترهای شنی:

فیلترهای موجود در این سیستم، فیلترهای شنی با نرخ بالا هستند. فیلترهای شنی از یک مخزن بزرگ از جنس فایبرگلاس، بتن یا فلزی تشکیل شده‌اند که به شکل مربعی هستند. در حین عملیات فیلترینگ، آب کثیف استخر از طریق لوله ورودی فیلتر وارد می‌شود. در حالی که نیروی گرانشی، آب را از طریق فیلترها به پایین می‌کشد، ذرات ریز شن و ماسه هر گونه گرد و غبار و مواد زائد را می‌گیرند. در ته مخزن، آب فیلتر شده درون لوله خروجی جریان دارد.

با گذشت زمان، گرد و غبارهای جمع آوری شده در ماسه‌ها، جریان آب را کُند می‌کنند. فشارسنج در ورودی و خروجی فیلتر، به متقاضی استخر ایده‌ای از سطح انسداد در داخل  را می‌دهد. اگر فشارسنج‌ها فشار بیشتری را به لوله ورودی، نسبت به لوله خروجی نشان دهند، آن شخص می‌داند که بسیاری از زباله‌های جمع آوری شده در ماسه وجود دارند.

این بدان معنا است که زمان آن رسیده است که فیلتر را دوباره بشویید. برای شستشوی بَک واش (فیلتر شنی استخر)، نگهبان تعدادی دریچه را برای تغییر مسیر جریان آب تنظیم می‌کند. او لوله بازگشت منتهی به استخر را می‌بندد و لوله زهکشی را که منتهی به سیستم فاضلاب است را باز می‌کند. دریچه را در فیلتر تنظیم می‌کند تا لوله از پمپ به لوله خروجی وصل شود و لوله زهکشی را به لوله ورودی وصل کند. با این کار، آب پمپ از طریق ماسه فشار می‌آورد و خاک و سایر زباله‌ها را از بین می‌برد. در بالای مخزن فیلتر، آب کثیف از طریق لوله ورودی و در نهایت به فاضلاب سرازیر می‌شود.

فیلترهای کارتریجی:

به جای فیلتر شنی، برخی از طراحان تأسیسات استخر از فیلتر خاکی مادون و یا فیلتر کارتریج استفاده می‌کنند. در یک فیلتر خاکی مادون قرمز (فروسرخ)، آب حاصل از استخر، از طریق توری‌های پوشیده شده با خاک دیاتومه عبور می‌کند (یک پودر ریز ساخته شده از بقایای فسیلی شیمیایی بی اثر از موجودات دریایی به نام دیاتوم‌ها). در فیلتر کارتریج، آب کثیف از صافی که از پارچه پلی استر یا کاغذ موجدار ساخته شده است عبور می‌کند. به جای شستشوی بک واش (فیلتر شنی استخر)، می‌توان به سادگی فیلتر را جدا کرد. بعد از گذشت چند سال (هر هشت یکبار)، زمان آن رسیده است که فیلتر قدیمی را دور انداخته و فیلتر جدیدی را جایگزین کنید.

سیستم تغذیه شیمیایی استخر

انجام یک تنظیم دقیق شیمیایی برای تأسیسات استخر لازم است. مهم است که به دلایل مختلف تعادل شیمیایی موجود در استخرها را به دقت ببرسی کنید که به شرح زیر هستند:

 • پاتوژن‌های خطرناک مانند باکتری‌ها در آب شکوفا می‌شوند. استخر پُر از آب تصفیه شده می‌تواند مکانی مناسب برای میکروارگانیسم‌های حامل بیماری از یک فرد به فرد دیگر باشد.
 • آب با تعادل شیمیایی اشتباه می‌تواند به قسمت‌های مختلف استخر آسیب برساند.
 • آب نامناسب می‌تواند پوست و چشم را تحریک کند.

برای مراقبت از عوامل بیماری‌زا در آب، باید یک ماده ضد عفونی کننده استفاده کنید که از شر آن‌ها خلاص شود. محبوب‌ترین ماده ضد عفونی کننده استخر، عنصر «کُلر» است، به شکل یک ترکیب شیمیایی مانند هیپوکلریت کلسیم (یک جامد) یا هیپوکلریت سدیم (یک مایع). با افزودن این ترکیب به آب، کلر با آب واکنش نشان می‌دهد تا مواد شیمیایی مختلفی تشکیل شود که مهم‌ترین آن‌ها اسید هیپوکلروز است. اسید هیپوکلروز با حمله به لیپیدها در دیواره سلولی، از بین بردن آنزیم‌ها و ساختارهای داخل سلول از طریق واکنش اکسیداسیون باکتری‌ها و سایر عوامل بیماری‌زا را از بین می‌برد.

جکوزی

یکی از بهترین روشها برای استراحت پس از یک روز سخت کاری استفاده از حوضچه های آب گرم، نشستن در آن و ماساژ ماهیچه های خسته شما توسط جت های فشار قوی می باشد. ساخت جکوزی از جمله سازه های لوکس در ویلا، آپارتمان ها، برج ها و مجتمع های مسکونی است که علاقه­ مندان زیادی را برای ساخت آن  ترغیب می کند. جکوزی ها برای مصارفی همچون رفع خستگی، آب درمانی و فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد.

جکوزی در واقع همان استخرهای کوچک و حوضچه‌های آب گرم است که تحت فشار پمپ قرار میگیرد. جکوزی‌ دارای ظرفیت 4 تا 10 نفر میباشد. شکل جکوزی‌ها برای احساس راحتی و جمع بودن به صورت دایره‌ای و یا زاویه‌دار طراحی می‌شوند. و عمدتا دارای یک پله برای نشستن بر روی آنها و تکیه بر دیوارها است. دمای تقریبی آب جکوزی در حدود 38 تا 45 درجه سانتیگراد است. آب به وسیله بلوئر جکوزی و جت ها با فشار مناسب وارد کاسه جکوزی می شود.

آب جکوزی توسط تجهیزات ضدعفونی آب همانند کلر، نمک (جداسازی CL از NACL)، دستگاه مولد اشعه ماورا بنفش (Ultra Violet)، اوزون ژنراتور (O3=Ozone) گند زدایی می شود.

ساخت جکوزی به دلیل کوچک بودن ابعاد آن نیازمند طراحی با ظرافت بالا و دانش تاسیساتی است.

نحوه کار جکوزی­ ها

جکوزی‌ها همانند استخرها نیازمند تصفیه‌خانه، گردش آب و لوله‌کشی و دیگ بخار برای گرم کردن آب  هستند. برای انجام این فرآیند نیازمند پمپ جت و گرمکن، فیلتر تصفیه آب و یک پمپ گردش آب گرم می باشد.

سیستم کار کردن جکوزی‌ها به این شکل است که ابتدا آب از صافی پمپ گردش عبور داده می‌شود. پس از آن به داخل گرمکن خواهد رفت و پس از گرم شدن مجدد آن وارد حوضچه خواهد شد. جت پمپ‌های جکوزی آب را از دهانه حوضچه به داخل می کشند و سپس از طریق پمپ ها به داخل با فشار هل می‌دهند. پمپ‌ها بسته به اندازه و حجم حوض می‌تواند دارای قدرت و سرعت‌های متفاوتی باشد.

سیستم تصفیه UV و اوزون به صورت جداگانه از دیگر تجهیزاتی هستند که می توان به استخر جکوزی اضافه کرد تا در چرخه عملیاتی شما قرار گیرد.

انواع جکوزی ها از نظر مدل و نوع ساخت آن

جکوزی ها به طور کلی به دو دسته استخری و فایبرگلاس دسته بندی می شوند.

برای جکوزهای استخری می‌بایست وسایل و تجهیزات مورد نیاز آن را تهیه کنید.  از افراد متخصص برای ساخت و راه‌اندازی آن در محل مورد نظر کمک بگیرید.

جکوزهایی که از نوع فایبرگلاس ساخته شده‌اند را ‌توانید از فروشگاه‌های معتبر تهیه و در محل مورد نظر نصب کنید.

 

از نظر هزینه هر دو نوع جکوزی استخری و فایبرگلاس دارای یک رنج قیمت هستند و تنها تفاوت آنها در مراحل نصب و اجرا آنهاست که یکی پر دردسر و زمان بر بوده و دیگری نصب آسان تری  دارد.

ساخت جکوزی خانگی

ساخت یک جکوزی خانگی استاندارد تفاوت چندانی با ساخت جکوزی مجموعه های ورزشی ندارد. اما در ساخت جکوزی های خانگی توجه به این نکته که جکوزی بر روی زمین یا بر روی سقف طبقات دیگر ساخته می شود ضروری است. در صورتی که جکوزی بر روی سقف ساخته شود باید این اطمینان حاصل شود که سازه ساختمانی تحمل وزن جکوزی پر از آب را داشته باشد در غیر این صورت ضروری است که برای سازه ها مقاوم سازی انجام شود.

جکوزی چوبی

این مدل از جکوزی ها به عنوان جکوزی های خانگی شناخته شده و معمولا در ظرفیت های 2 تا 3 نفر ساخته می شوند. طراحی این نوع از جکوزی ها به صورت دایره ای انجام می شود و دارای نیمکت برای نشستن بوده و از جت پمپ برخودار نیستند و فقط دارای سیستم گرمایشی می­باشند.

جکوزی های چوبی در دهه 70 میلادی به اوج محبوبیت خود رسیدند. امروزه با روش‌های مدرن ساختمانی جایگزین شده‌اند و برای ساخت آن اغلب از چوب درخت سرو و چوب‌های قرمز استفاده می‌شود.

جکوزی بتنی

جکوزی های بتنی جز مدلهای تغییریافته هستند که معمولا جز تغییرناپذیر استخرهای شنا می‌باشند. این نوع از حوضچه‌ها نیازمند به طراحی بتن‌ریزی، آرماتور بندی، لوله‌کشی و طراحی می‌باشند. برای آنها باید قسمت‌های تاسیساتی همچون موتورخانه برای تصفیه و گرم‌کن آب مدنظر قرار گیرد.

طراحی جکوزی های بتنی بسیار متنوع می باشد و هر طراحی و شکلی برای این نوع سیستم ها قابل اجرا و پیاده سازی است.

اجزا تشکیل دهنده جکوزی

جکوزی ها چه از نوع فایبرگلاس و چه از نوع استخری باشند؛ به طور کلی شامل اجزائی همچون لوله و اتصالات، مبدل حرارتی تزریقی و پمپ جتی، فیلتر تصفیه آب، سری جت و نورپردازی است.

اجزا ذکر شده در نوع فایبرگلاس در زیر آن تعبیه می شود. در جکوزی استخری این تجهیزات هم در زیرکار هم در میان مصالح ساختمانی مورد استفاده تعبیه و پنهان می‌شود. پس از راه‌اندازی جکوزی، استخر آن پر از آب می‌شود و آب از طریق مکنده‌ها به درون لوله جریان می‌یابد. سپس در اطراف مبدل حرارتی به چرخش درآمده و پس از گرم شدن از طریق پمپ تزریقی و جتی به داخل سینک بازگردانده می‌شود.

جکوزهای فایبرگلاس هم در محیط‌های بسته مانند حمام و هم در محیط‌های باز مانند حیاط خلوت قابل استفاده هستند. برای نصب و راه‌اندازی این نوع از جکوزی‌ها در فضای باز مانند حیاط خانه نیاز است که زیرسازی به صورت موزائیک و یا سیمان کاری انجام شود و سپس برای نصب جکوزی اقدام شود.

از آنجا که جکوزی حجم و عمق زیادی ندارد و فشار آب در آن نیز بسیار کم است در ساخت آن نیاز به بتن ریزی نخواهد بود و استفاده از متریالی مانند آجر برای ساخت آن مناسب است.

مراحل ساخت جکوزی استخری شامل انجام زیرسازی، اجرای لایه مگر، آجر چینی و سیمان کاری روی آجرها، عایق کاری، اتصالات و اجزای تاسیسات، کاشی کاری و درزگیری است.

 

سخن آخر

وقتی سبک طراحی تأسیسات استخر را در نظر بگیرید، واضح است که آن‌ها واقعاً قطعات قابل توجهی از فناوری هستند. برای ساختن و نگهداری از استخرها، نیاز است که قسمت‌های مختلف آن شناخت و نحوه کارکردشان را فرا بگیرید. عملکرد درست سیستم مکانیکی استخر به معنای این است که می‌توانید از لحظات خود نهایت لذت را ببرید.

 

برچسب‌ها:

مقالات مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.پر کردن فیلدهای نشانه‌گذاری شده‌ با * ضروری می‌باشد.